Rajoni

Teknologjia po prodhon analfabetë

Një hulumtim që ka bërë Enti për Statistikë në Maqedoninë e Veriut në bashkëpunim me UNICEF-in, ka nxjerrë të dhëna shqetësuese që tregojnë se as gjysma e nxënësve në klasën e dytë nuk kanë aftësi bazike për shkrim-lexim. Sipas studimit që përfshin vitin 2018 dhe 2019, vetëm afër 45 për qind e fëmijëve …

Lexo më shumë

Dy hoxhallarët shqiptarë rrihen me njëri-tjetrin

Kryetari i Bashkësisë Islame të Vitisë, Husamedin Hoxha, të martën, pas një mosmarrëveshjeje, është sulmuar nga Hoxhë Xheladin Halili. Mediat në Kosovë raportojnë se sulmin ndaj tij e pranoi vetë Hoxha, i cili tha se rastin e ka raportuar edhe te Bashkësia Islame e Kosovës. Ndërsa, i dyshuari, Xheladin Halili, …

Lexo më shumë

Shqiptari u vetëvra në furgonin e policisë greke, vëllai: S’kishte arsye që t’i jepte fund jetës, dilte për 2-3 muaj nga burgu. E kanë vrarë gardianët!

Shkëlqim Rusi, vëllai i të burgosurit shqiptar që u var me lidhësen e këpucëve në furgonin e policisë greke ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë, ndërsa ka hedhur akuza në drejtim të autoriteteve të burgut. Rusi në një prononcim për mediat shqiptare tha se kishte vetëm 3 orë …

Lexo më shumë

Kosova shembull për të gjithë/ Shpend Ahmeti përqafon Përparim Ramën pak para se t’ia dorëzojë detyrën

Kryetari i deritanishëm i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti e ka përqafuar kryetarin e zgjedhur të kryeqytetit, Përparim Ramën, pak minuta para se të ia dorëzojë detyrën. Rama dhe Ahmeti janë parë të afërt, pak para se të fillojë mbledhja inauguruese e Kuvendit Komunal të Prishtinës. Kryetari i ri i …

Lexo më shumë