Diaspora

Gjermania njeh patentat e Shqipërisë dhe Kosovës

Këtej e tutje konvertimi i patentave shqiptare dhe kosovare në Gjermani do të bëhet pa provime shtesë. Këtë e miratoi sot në Berlin, Këshilli Federal i Gjermanisë, me kërkesë të qeverisë federale.  “Për fat të mirë ua hoqëm edhe këtë pengesë!” – tha Winfried Herrmann, ministri i transporteve të Landit Baden …

Lexo më shumë

Kosovarja nga Irlanda, pjesë e kompanisë “Meta” (Facebook)

Plarenta Deshishku nga Irlanda, pjesë e departamentit të “Global Operations” në “Facebook”. Është një profesioniste me origjinë shqiptare, Plarenta Deshishku, e cila jeton dhe zhvillon karrierën e saj në Dublin, Irlandë, transmeton albinfo.ch. Ajo është diplomuar për Administrim Biznes dhe Menaxhim të Përgjithshëm në “ESCP Business School”, kurse studimet pasuniversitare …

Lexo më shumë