Kulture

Manastiri i Shën Prodhromit Voskopojë

Manastiri i Shën Prodhromit ndodhet në anën veriore të Voskopojës. Është ndërtuar në një pozitë të bukur natyrore,në mes të nje pylli pishash dhe me pamje të gjerë te peizazhit rrethues. Në gjendjen e sotme pak ka mbetur nga pamja e dikurshme e manastirit,por fotot e vjetra na japin nje …

Lexo më shumë

Dëshmia e rrallë: “Në vitin 1936, populli i Korçës e zgjodhi Koçi Xoxen si kryetar të Bashkisë, por qeveria e Mbretit Zog…”/ Kujtimet e panjohura të ish-ministrit që u arratis në ’58-ën në Jugosllavi

Memorie.al publikon historinë e rrallë dhe të panjohur të Koçi Xoxes me origjinë nga Kolonja, por i lindur në vitin 1911 në fshatin Negovan të Follorinës në Greqi ku familja e tyre ishte vendosur për arsye ekonomike, i cili pasi studioi dhe u diplomua shkëlqyeshëm në gjimnazin klasik të Selanikut në …

Lexo më shumë

Një film për shqiptarët në Netflix

Nga 23 dhjetori, filmi “Arbëria” me regji të regjisores me origjinë kalabreze, Francesca Oliverit, do të shfaqet në platformën Netflix. Ky film i është kushtuar arbëreshëve të Italisë. Filmi debutues i Francesca Olivierit, “Arbëria”, është një nder për kulturën arbëreshe. Filmi tregon historinë e kthimit në origjinë të Aidës, një …

Lexo më shumë

“Turqit erdhën për të mbrojtur popullin shqiptar”, reagon Rektorja e Universitetit të Shkodrës pas deklaratës së ambasadorit Yoruk që shkaktoi shumë polemika!

Rektorja e Universitetit të Shkodrës, Suzana Golemi ka reaguar pas deklaratës të Ambasadorit të Turqisë në Shqipëri, Murat Ahmet Yoruk, i cili në ambientet e këtij universiteti tha se Turqit nuk erdhën për të vrarë, por për të mbrojtur popullin shqiptar. Reagimi i rektores së Universitetit të Shkodrës, Suzana Golemi: …

Lexo më shumë