Kuriozitete

Disa fakte interesante rreth kafesë

Konsumimi i kafesë është kthyer tashmë në një zakon i jetës së përditëshme, dikush nuk mund ta nisë ditën pa të e dikush e shijon në orë pak më të vona por të rrallë janë ata që nuk e kanë pjesë të perditshmërisë. Më poshtë janë disa fakte interesante rreth …

Lexo më shumë

SHBA mund të ndalojë TikTok-un

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përkatësisht administrat e preaidentit Biden janë duke shqyrtuar mundēsinë të bllokojnë rrjetin social TikTok dhe aplikacione tjera kineze me arsyetimin se kjo mund të rrezikojë sigurinë kombëtare, transmeton Albinfo.ch. Siç shkruan e përditshmja amerikane ‘The Washington Post’ Departamenti i Tregtisë po shqyrton komentet mbi rregullat …

Lexo më shumë

Ngjarje e rrallë në Turqi, lopa lindi trinjakë

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në qytetin Gökçesu në Turqi. Një lopë ka lindur trinjakë. Zonja Neslihan Ergaş njoftoi menjëherë Drejtorinë e Bujqësisë dhe Pyjeve të Qarkut Mengen për situatën. Ajo u shpreh se lopa kishte lindur dhe dy herë më parë binjakë, por ishte hera e parë që …

Lexo më shumë

Sa kushton për t’u bërë shtetas i Zvicrës?

Të bëhesh shtetas zviceran është e vështirë dhe nganjëherë i kushtueshëm. Por shuma e saktë ndryshon nga kantoni në kanton. Shtetësia zvicerane është ndër më të kërkuarat në botë. Së bashku me Zvicrën që është një nga vendet më të shtrenjta në botë, do të thotë se shtetësia në kombin …

Lexo më shumë

“Hëna artificiale”, shpikja e Kinës për zbulimin e një mjedisi njerëzor që sfidon gravitetin!

Shkenctarët kinezë kanë ndërtuar një strukturë kërkimore, të cilën e kanë quajtur ”hënë artificiale”, pasi qëllimi është t’ju shërbejë në stimulimin e mjediseve me gravitet të ulët, duke përdorur magnetizimin. Objekti që bëhet zyrtar këtë vit do të përdorë fusha të fuqishme magnetike brenda një dhome vakumi me diametër 60 …

Lexo më shumë