Shendetësi

Përfitimet shëndetësore të mollëve

Të lira dhe lehtësisht të disponueshme në çdo stinë, mollët janë në ngjyra të ndryshmë dhe me një shumëllojshmëri të madhe (rreth 2000) nga e verdha e zbehtë dhe jeshile deri në të kuqe të thellë. Shija dhe tekstura e tyre ndryshojnë gjithashtu, nga lëngjet në të forta dhe të …

Lexo më shumë

Nëse ju dhemb koka pasi keni ngrënë ëmbëlsira duhet të ndaloni menjëherë, ja ç’po ndodh me trupin tuaj

Çrregullimet hormonale, stresi, ankthi, depresioni, dehidratimi e shumë faktorë të tjerë mund të jenë shkaktarët e dhimbjes së kokës, por ajo që nuk keni ditur deri më sot është se ëmbëlsirat gjithashtu mund të na japin dhimbje të tmerrshme koke. Shumë njerëz e përjetojnë këtë dhimbje gjatë Pashkëve, Krishtlindjeve, Vitit …

Lexo më shumë

Ushqimet që ndalojnë oreksin e tepërt

Njerëzit që dëshirojnë të humbasin në peshë duhet të përqendrohen më shumë tek konsumi i ushqimeve që frenojnë oreksin. Këto ushqime japin energji dhe ngopje afatgjatë sepse treten ngadalë. Sipas të dhënave të AgroWeb.org ngrënia e ushqimeve që kërkojnë më shumë kohë për tu tretur, e mbajnë sistemin në punë …

Lexo më shumë

“Hani mish gjel deti dhe shmangni bakllavanë gjatë festave”, Albana Daka këshilla për të prekurit nga kolesteroli

“Hani mish gjel deti dhe shmangni bakllavanë gjatë festave”, Albana Daka këshilla për të prekurit nga kolesteroli schedule11:40 – 27 Dhjetor, 2021 Nutricionistja Albana Daka, në rubrikën “Abc-ja e shëndetit” është ndalur sot te personat që vuajnë nga kolesteroli. Ajo ka dhënë këshillat e domosdoshme, veçanërisht për periudhën e festave …

Lexo më shumë