admin

“Shell” bën zbulimin historik dhe të veçantë në Përmet

Disa furra parahistorike që kanë shërbyer për pjekjen e qeramikës janë zbuluar në afërsi të qytetit të Përmetit. Zbulimi është bërë gjatë punimeve të kompanisë amerikane “Shell”, e cila ka fituar të drejtën për kërkimin e vendburimeve të naftës në këtë zonë. Arkitekti Artan Shkreli thotë se furrat i përkasin …

Lexo më shumë

Media greke: Rama mund të ketë marrëdhënie të mira me Erdoganin, por të mos harrojë se Greqia mbron hapësirën ajrore të Shqipërisë

Vizita e presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan në Shqipëri ka tërhequr jo pak vëmendjen e mediave greke. Në një analizë të gjatë protothema.gr ka sjellë argumente të cilat duket se janë kundër Turqisë, ndërsa nga ana tjetër i kujton Shqipërisë të gjitha rastet kur autoritetet greke duket se kanë ndërhyrë …

Lexo më shumë

Si çdo vit në fshatin Dvoran organizohet “Festa e Mollës”, por fermerët ende përballen me problematika

Si çdo vit në fshatin Dvoran organizohet “Festa e Mollës” me qëllim promovimin e këtij produkti të njohur të fermerëve të Korçës, por pavarësisht përpjekjeve fermerët ende përballen me problematika. Çmimi i shitjes së mollës është i ulët, gjithashtu dhe tregu është i paket, ndërsa shumë prej tyre ngrenë shqetësimin …

Lexo më shumë

Festohet sot 77 vjetori i Çlirimit të Korçës

Më 24 tetor 1944, Korça e traditave, ngriti flamurin e lirisë. Korça i dha lirisë 1000 dëshmorë. Korça, sot përkujton 77 vjetorin e çlirimit. ​Nuk është rastësi që në pikat kyçe të historisë së këtij qyteti, që nga themelimi e në vazhdim, janë prezent figura të shquara që ja kanë …

Lexo më shumë