Lajmet e fundit

Vithkuqarët në Amerikë…

“Vithkuqi është vend me terren malor dhe si në çdo kohë, në atë periudhë, nuk kishte kushte të mira jetese dhe Vithkuqarët morën rrugën e kurbetit, rrugë që bëhej deri në 6 muaj për të shkuar në Amerikë. Këta lanë fëmijët, shkonin, vinin prapë, lindnin edhe ndonjë fëmijë tjetër dhe …

Lexo më shumë

Makina përplas të miturin në Vlorë policia njofton për gjendjen e tij

Policia e Vlorës njofton se rreth orës 17:10,në aksin rrugor “Rruga e Çipajve”,  shtetasi R.M.,21 vjeç, duke drejtuar automjetin e markës tip “Ford”, ka aksidentuar shtetasin e mitur  D.M.,10 vjeç. Shtetasi u shoqërua për ndihmë mjeksore në Spitalin Rajonal Vlorë, dhe ndodhet  jashtë  rrezikut për jetën. Në vendngjarje ndodhet grupi …

Lexo më shumë

Korçë/ Thyen urdhrin e gjykatës dhe ushtron presion psikologjik ndaj bashkëshortes arrestohet 56-vjeçari

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Korçë bënë arrestimin në flagrancë për veprat penale “Dhu na në familje” dhe “Veprime në kundërshtim me vendimin e gjykatës” të shtetasit Sh. R., 56 vjeç, banues në Korçë. Ky shtetas dyshohet se në vazhdimësi ka ushtruar presion psikologjike ndaj ish-bashkëshortes …

Lexo më shumë

Vaji i palmës favorizon përhapjen e kancerit

Dyshimi duket se është konfirmuar: Studiuesit e Institutit për Kërkime Biomjekësore në Barcelonë (Institute for Research in Biomedizine – IRB) arritën të dëshmojnë se një molekulë yndyre në vajin e palmës, e quajtur acidi palmitik, ndryshon gjenomën e kancerit dhe rrit gjasat që kanceri të përhapet. Metastazat e kancerit mbeten …

Lexo më shumë